Przewlekła niestabilność stawu barkowego

Przewlekła niestabilność stawu barkowego

Staw barkowy umożliwia szereg ruchów ramieniem – podnoszenie, obracanie czy odwodzenie. Taka budowa stawu powoduje, że jest on mniej stabilny. Z niestabilnością stawu barkowego mamy do czynienia, gdy głowa kości ramiennej nie znajduje się we właściwym położeniu w panewce stawowej. Dochodzi do tego na skutek urazów, takich jak zwichnięcie, czy po prostu w wyniku zużycia stawu.

Trzeba wiedzieć, że w 70% przypadków zwichnięcie stawu barkowego prowadzi do kolejnych, co określane jest mianem przewlekłej niestabilności stawu barkowego. Problem ten dotyczy najczęściej osób starszych, które borykają się z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz sportowców, na przykład pływaków, którzy nadwyrężają ramię oraz bark podczas treningów. Przy tego typu przypadłości istotne jest, aby odpowiednio zareagować na objawy, takie jak ból czy uczucie przeskakiwania w barku i podjąć leczenie. W przeciwnym razie może dojść do pogłębiania urazu i całkowitego uszkodzenia stawu.

W zależności od rodzaju uszkodzenia powodującego niestabilność stawu lekarz może zastosować różne metody leczenia. Na początek lekarz powinien wykonać zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny bądź artroskopię diagnostyczną, aby zdiagnozować stan stawu barkowego. W łagodniejszych przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze, czyli środki farmaceutyczne oraz fizjoterapię. Jednakże czasem taka metoda może nie przynieść efektów i konieczna może być interwencja chirurga w celu naprawienia uszkodzonego obrąbka stawowego.

Rehabilitacja Poznań