Staw rzekomy – objawy i przyczyny, leczenie

Staw rzekomy – objawy i przyczyny, leczenie

Ważne jest, aby po każdym złamaniu i zdjęciu unieruchomienia wykonywać zdjęcie RTG, które pozwoli ocenić, czy kość zrosła się prawidłowo. Jeżeli zdjęcie pokaże, że kość źle się zrosła lub brakuje zrostu kości, mamy wtedy do czynienia ze stawem rzekomym. Przypadłość ta najczęściej jest powikłaniem po złamaniach kości piszczelowej, ramiennej oraz udowej. Najprościej mówiąc jest to problem ze zrostem kości w miejscu złamania. Mimo podjętego leczenia i unieruchomienia kość nie zrasta się, a powstaje coś na wzór stawu. Tworzy się płytka panewka na odłamie kostnym, a w przestrzeni pomiędzy odłamami pojawia się tkanka włóknisto-chrzęstna.

Staw rzekomy objawia się najczęściej bólem w miejscu złamania oraz nasilaniem się w przypadku wykonywania czynności obciążających chorą kończynę. Ponadto pojawia się problem z poruszaniem kończyną, a w miejscu złamania występuje patologiczna ruchomość. Można także dostrzec objawy infekcji oraz ocieplenie miejsca złamania. Co może być przyczyną nieprawidłowego zrastania się kości po złamaniu i tworzenia się stawu rzekomego? Przede wszystkim odpowiadają za to stany zapalne tkanki kostnej oraz dość duże uszkodzenia kości podczas urazu. Odłamki kości mogły się przemieścić lub mogło dojść do ubytku kości w miejscu urazu. Ponadto zrastaniu się złamanej kości nie sprzyjają choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca, niewydolność nerek, zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwa dieta i stosowanie używek.

Leczenie stawu rzekomego najczęściej polega na zabiegu operacyjnym, ponieważ w większości przypadków leczenie zachowawcze nie przynosi efektów.

rehabilitacja po endoprotezie biodra